-->>   

تاریخ و زمان


پنجشنبه ۲۳ آبان
۱۳۹۸

16. ربيع‌الاول 1441


14. نوامبر 2019

جملات آموزنده


******************************
گروه های تحت حمایت
هموفیلی چیست؟ PDF چاپ نامه الکترونیک
امتیاز کاربر: / 1
بدخوب 
شنبه ۱۶ آبان ۱۳۸۸ ساعت ۱۹:۲۳

 

هموفیلی چیست؟

هموفیلی بیماری خونریزی دهنده ارثی است که از نقص یا فقدان فاکتورهای انعقادی در خون ناشی می شود و به وطور مادام العمر گریبانگیر فرد مبتلا است . این بیماری مسری نیست و علت ارثی و ژنتیکی دارد . شایع ترین انواع هموفیلی عبارت است از هموفیلی A یا کلاسیک و B یا کریسمی ، هموفیلی نوع A به دلیل کمبود یا فقدان فاکتور 8 انعقادی و هموفیلی نوع B به دلیل کمبود یا فقدان فاکتور 9 در خون بوجود می آید . فاکتور 8 و9 فقط دوماه از 13 ماده انعقادی در خون انسان است که به آنها فاکتورهای انعقادی می گویند و تعادل و تنظیم در آنها باعث جلوگیری از خونریزی های داخلی و خارجی و به اصطلاح انعقاد خون می شود . برخی بیماران که تعداد آنها کمتر است به سایر کمبودهای فاکتورهای 13 گانه نیز مبتلا هستند . بیماری هموفیلی از نظر شدت به سه گروه : شدید، متوسط ، خفیف تقسیم می شوند، شدت بیماری به میزان فاکتور انعقادی فعال در خون بستگی دارد و به همین دلیل شدت بیماری در طول عمر تغییر محسوسی نمی کند . درنوع شدید میزان فاکتور انقعادی در خون کمتر از 1 درصد میزان طبیعی است . در نوع متوسط مقدار بین 5-1 درصد و در نوع خفیف بین 50-5 درصد میزان طبیعی می باشد . میزان طبیعی فاکتورهای انعقادی 100-50 درصد می باشد . خونریزی در نوع شدید غالباً به طور مکرر و خودبخودی ، در نوع متوسط در اثر کوچکترین ضربه یا صدمه و در نوع تخفیف در اثر ضربه شدید یا تصادف یا اعمال جراحی صورت می گیرد . در کشور ما تعداد بیماران هموفیلی مبتلا به کمبود یا فقدان فاکتورهای انعقادی حدود 7500 نفر است که حدود 5500 نفر از آنها بیمار هموفیلی شدید هستند . علاوه بر اینها در کشور ما عنوان هموفیلی به سایر اختلالات انعقادی از جمله اختلال پلاکت و بیماری ون ویلبراند نیز اطلاق می گردد که آمار دقیقی از آنها در دست نیست .

 

نظرات (0)
 
دیالیز چیست؟ PDF چاپ نامه الکترونیک
امتیاز کاربر: / 1
بدخوب 
دوشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۰ ساعت ۲۰:۰۳

 

 

دياليز ( Dialysis ) چیست؟

کلیه ها مسئول فیلتر کردن و در واقع تصفیه کردم مواد زائد از خون هستند. دیالیز عملیاتی است که جایگزینی برای بسیاری از وظائف و مسئولیت های طبیعی کلیه ها می باشد. کلیه ها دو عضوی هستند که در هر دو طرف پشت حفره شکم قرار گرفته اند. دیالیز به افراد این امکان را می دهد، با اینکه دیگر کلیه هایشان به خوبی کار نمی کند، بتوانند زندگی خوب و مفیدی را بگذرانند. دیالیز با انجام عملکردهای کلیه های از کار افتاده، به بدن کمک می کند. کلیه ها نقش های مختلفی در بدن دارند. یکی از وظائف مهم و اصلی کلیه ها، تنظیم توازن آب بدن است. آنها اینکار را با تنظیم مقدار ادرار که به طور روزانه از بدن خارج می شود، انجام می دهند. در روزهای گرم، بدن بیشتر عرق می کند. درنتیجه، آب کمتری باید از کلیه ها دفع شود. در روزهای سرد نیز که بدن کمتر عرق می کند، برای حفظ توازن مناسب در بدن، خروج ادرار باید بیشتر باشد. این وظیفه کلیه هاست که کار تنظیم مایعات بدن را توسط خروج ادرار انجام دهند. یکی دیگر از وظائف اصلی کلیه ها خارج کردن مواد زائدی است که بدن در طول روز تولید می کند. در عملکردهای مختلف بدن، سلول ها انرژی مصرف می کنند. عملکرد سلول ها مواد زائدی تولید می کند که باید از بدن بیرون روند. وقتی این مواد زائد به اندازه کافی از بدن دفع نشوند، در بدن جمع می شوند. بالا رفتن میزان این مواد زائد در بدن، آزوتمیا نام دارد که با آزمایش خون سنجیده می شود. وقتی مواد زائد در بدن جمع می شوند، حال بدی در بدن ایجاد می شود که اورمی یا اوره خونی نامیده میشود. انواع دیالیز دیالیز دو نوع اصلی دارد: "همو دیالیز" و "دیالیز پریتونیل". در همودیالیز برای خارج کردن مواد زائد و آب اضافی از بدن از یک نوع فیلتر خاص استفاده می کنند. در دیالیز پریتونیل از مایعی که با یک لوله پلاستیکی در حفره شکم بیمار قرار داده می شود، مواد زائد و آب اضافی از بدن خارج می شود. در همودیالیز، خون بدن بیمار از یک فیلتر در دستگاه دیالیز که غشای دیالیز نامیده می شود عبور می کند. در این عملیات، یک لوله پلاستیکی خاص بین یک سرخرگ و سیاهرگ در دست یا پا قرار داده می شود. گاهی اوقات، یک ارتباط مستقیم بین سرخرگ و سیاهرگ در دست برقرار می شود. این عملیات Cimino Fistula نامیده می شود. سوزن ها بین این پیوند قرار داده شده و خون زا طریق دستگاه فیلتر به داخل دستگاه دیالیز و دوباره به داخل بدن بیمار رانده می شود. در دستگاه دیالیز، محلولی در آن طرف فیلتر مواد زائد را از بدن بیمار دریافت می کند. در دیالیز پریتونیل از بافت های داخل شکم خود بیمار بعنوان فیلتر استفاده می شود. روده ها داخل حفره شکم، در فضای بین دیواره شکم و مهره های پشت قرار دارند. یک لوله پلاستیکی که بول دیالیز نامیده می شود، از طریق دیواره شکم، داخل حفره شکم قرار داده می شود. سپس یک مایع خاص را وارد حفره شکم کرده که روده ها را شستشو می دهد. دیواره روده بعنوان یک فیلتر بین این مایع و جریان خون عمل می کنند. با استفاده از انواع مختلف محلول ها، مواد زائد و آب اضافی را می توان با این عملیات از بدن بیمار خارج کرد.

دیالیز نوعی درمان است که برخی فعالیتهای کلیه طبیعی را انجام می دهد.این درمان زمانی که کلیه های شما قادر به برآوردن نیازهای بدنتان نباشد مورد احتیاج است.

 

 

نظرات (0)
ادامه مطلب...
 
روز جهانی تالاسمی PDF چاپ نامه الکترونیک
امتیاز کاربر: / 3
بدخوب 
جمعه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۱ ساعت ۱۵:۳۷


8 می مصادف با 18 اردیبهشت هر سال بنام روز جهانی تالاسمی نامگذاری شده است .

هدف از نامگذاری این روز به نام این بیماری، توجه بیشتر مسئولین و مردم به مسئله تالاسمی است. فراهم آمدن امکانات درمانی مطابق با استاندارد های جهانی و دستیابی به خون سالم و کافی برای همه بیماران تالاسمی و عدم تولد بیمار تالاسمی در کشور اهداف عمده ای است که همه افراد و سازمان های درگیر در این بیماری به آنها می اندیشند و برای دستیابی به آن تلاش می کنند.

تالاسمی واژه ای است که برای نخستین بار در سال ۱۹۲۵ میلا دی یک پزشک متخصص کودکان روی بیماران مبتلا به کم خونی شدید با علا ئم بزرگی طحال و تغییر شکل استخوان صورت و جمجمه گذاشت.
تالاسمی یک بیماری ارثی است که بدلیل نقص در ساخت زنجیره هموگلوبین حادث می شود و هموگلوبین معیوب قادربه اکسیزن رسانی مطلوب به اعضای بدن نیست . این بیماری به صورت شدید (ماژور) و خفیف (مینور) ظاهر می‌شود.
اگر والدین هر دو دارای ژن معیوب باشند بیماری به صورت شدید یعنی ماژور (Major) و اگر یکی از والدین فقط ژن معیوب داشته باشد به صورت خفیف یعنی مینور (Minor) ظاهر می‌شود.
تالاسمی برای کسانی که نوع (مینور) را داشته باشند، مشکل ایجاد نمی‌کند و آنها هم مثل افراد سالم می‌توانند زندگی کنند و فقط در موقع ازدواج باید مراقب باشند و حتی المقدور نباید با یک فرد تالاسمی مینور ازدواج کنند و اگر این امر صورت گرفت برای فرزند دار شدن حتماً باید با پزشک مشورت نموده و در هنگام بارداری آزمایشات لازم را انجام دهند.

نظرات (2)
 
ام اس(MS) چیست؟ PDF چاپ نامه الکترونیک
امتیاز کاربر: / 2
بدخوب 
دوشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۰ ساعت ۱۹:۲۱

 

MS Logo

ام اس(Multiple Sclerosis) چیست؟

ام اس(MS) هنگامی در بدن آغاز می‌شود كه گلبول‌های سفید كه نقش دفاعی در بدن دارند به میلین كه حفاظتی برای رشته‌های عصبی است و كمك می‌كند كه پیام‌های الكتریكی با سرعتی چندین برابر منتقل شوند، بجای یك عامل بیگانه حمله می‌كنند و هر بار كه این گلبول‌ها به رشته‌های اعصاب مربوط به یكی از اندام‌های بدن حمله كنند، آن اندام دچار مشكل می‌شود.


انواع ام اس

شاید بتوان گفت دو بیمار ام اس را نمی‌توان یافت كه چگونگی شروع و ادامه بیماریشان شبیه هم باشد ولی در كل بیماری ام اس را می‌توان به چهار دسته‌ اصلی تقسیم كرد:

1. ام اس خوش‌خیم ( Benign MS ) كه در این نوع فقط تعداد كمی حمله رخ می‌دهد كه این حملات نیز معمولا با بهبودی كامل همراه است. این نوع ام‌اس در طی زمان بدتر نمی‌شود و معمولا موجب هیچ ناتوانی ماندگاری نخواهد شد.

2. نوع عود كننده و فروكش یابنده ( Relapsihg Remitting MS ) كه اكثر مبتلایان بیماریشان را با همین نوع آغاز می‌كنند و به این صورت است كه در آنها هر حمله بیماری، یك دوره آرام در پی دارد كه بیماران در این مدت مشكلی ندارند، حمله‌ها نیز معمولا غیر قابل پیش‌بینی‌اند.

3.  نوع پیشرونده ثانویه ( Secondary Progressive MS ) ، این دسته می‌توان ادامه نوع قبلی دانست یعنی پس از چندین سال حمله‌ و آرامش بیمار به حدی می‌رسد كه بدون وجود دوره‌های واضحی از حمله با گذشت زمان ضعیف‌تر می‌شود.

4.   نوع پیشرونده اولیه ( Primary Progressive ) در این نوع بیماری هرگز حالت‌های عود یا فروكش را ندارند و از همان حالت ممكن است هر زمانی متوقف شود یا همچنان بدتر شود.

 

علائم و مشكلات شایع در ام اس

تظاهرات و سیر بیماری ام اس از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. چشم‌ها نیز معمولا اولین و شایع‌ترین عضو درگیر هستند، قدرت بینایی نیز معمولا در اشخاصی كه درگیری چشمی داشته‌اند تا حدی كاهش می‌یابد. اندام‌های دست و پا نیز ممكن است دچار مشكلات حسی و حركتی شوند مثل احساس كرختی، به خواب رفتگی یا سوزن سوزن شدن، اشكال در راه رفتن و حركات اداری دیگر را می‌توان نام برد. گوش‌ها گاهی دچار مشكلاتی نظیر وزوز یا كاهش شنوایی می‌شوند. احساس نیاز مكرر به دفع ادرار، بند آمدن و احتباس ادرار، بی‌اختیاری در دفع ادرار و بالاخره كاهش میل و توانایی جنسی از مشكلاتی هستند كه در دستگاه ادراری - تناسلی بیماران به وجود می‌آیند. از دست دادن تعادل هنگام راه رفتن خصوصا در تاریكی ممكن است به خاطر درگیری مخچه باشد به جزء این موارد می‌توان به مشكلاتی نظیر تمركز حواس و گاهی بی‌حواسی، اضطراب، افسردگی، احساس درد در ماهیچه‌ها، اشكال در سخن گفتن، اشكال در اجابت مزاج اشاره كرد.

گروهی از عوامل می‌توانند زمینه ساز ایجاد مشكلات جدید باشند كه از آنها می‌توان به گرما و رطوبت، وزرش‌هایی كه حرارت بدن را بالا می‌برند، تب و مهمتر از همه اینها فشار روحی و عصبی كه استرس روانی می‌گویند.

 

نظرات (0)
ادامه مطلب...
 
تالاسمی چیست؟ PDF چاپ نامه الکترونیک
امتیاز کاربر: / 7
بدخوب 
شنبه ۱۶ آبان ۱۳۸۸ ساعت ۱۹:۵۵

 

 

تالاسمی چیست؟

تالاسمی یک بیماری ارثی است . بدن بیماران مبتلا به تالاسمی نمی تواند به اندازه کافی هموگلوبین (رنگدانه موجود در سلول های قرمز خون) تولید نماید ، در نتیجه بیماران نیازمند تزریق خون می باشند . در اثر تزریق خون های مکرر این عزیزان به مشکل تجمع آهن در بدن مبتلا می شوند . آهن اضافی مشکلات فراوانی را برای آنان به همراه دارد که در صورت عدم درمان مناسب با داروی چنگک کننده این مشکلات به صورت دیابت ، بیماری قلبی ، کاهش رشد ، تأخیر در بلوغ و ... بروز می نماید . بیماران تالاسمی برای اجتناب از عوارض آهن ناچارند از داروی چنگک کننده استفاده کنند . در دسترس ترین و کم عارضه ترین چنگک کننده ، دفروکسامین با نام تجاری دسفرال است . بدلیل نیمه عمر کوتاه و دفع سریع دارو از ادرار بیماران باید دارو را بوسیله پمپ های مخصوصی در مدت هشت ساعت مصرف کنند که این روش مصرف دارو رنج آور است . چگونه می توان از تولد فرزند مبتلا به تالاسمی جلوگیری کرد ؟ اگر شما تصمیم دارید صاحب فرزند شوید به یکی از مراکز بهداشتی – درمانی که به این منظور وجود دارد ، مراجعه نموده و درخواست انجام یک آزمایش خون کنید . توجه داشته باشید که هزینه انجام این آزمایش بسیار ناچیز است و تنها حدود 30 دقیقه وقت شما را می گیرد .

  • اگر شما ناقل تالاسمی نیستید هیچ اقدام خاصی نیاز نیست .
  • اگر شما ناقل تالاسمی هستید سعی کنید با فردی که ناقل است ، ازدواج نکنید .
  • اگر شما ناقل تالاسمی هستید و قبلاً ازدواج کرده اید برای همسر خود نیز این آزمایش را انجام دهید .
  • مجدداً اگر همسر شما ناقل نیست هیچ اقدام خاصی نیاز نیست .
  • اما اگر هم شما و هم همسرتان ناقل هستید قبل از اقدام به بارداری برای انجام مشاوره به یکی از مراکز مشاوره و یا درمان تالاسمی مراجعه کنید .

امروزه تشخیص قبل از تولد این بیماری ، زمانی که جنین تنها 8 هفته سن دارد امکانپذیر است اما فراموش نکنید که هزینه این آزمایشات در مقابل آزمایش مربوط به تشخیص ناقلان بسیار گران خواهد بود .

 

 

نظرات (0)