-->>   

تاریخ و زمان


چهارشنبه ۱ آبان
۱۳۹۸

23. صفر 1441


23. اکتبر 2019

جملات آموزنده


******************************
تالاسمی
روز جهانی تالاسمی PDF چاپ نامه الکترونیک
امتیاز کاربر: / 3
بدخوب 
جمعه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۱ ساعت ۱۵:۳۷


8 می مصادف با 18 اردیبهشت هر سال بنام روز جهانی تالاسمی نامگذاری شده است .

هدف از نامگذاری این روز به نام این بیماری، توجه بیشتر مسئولین و مردم به مسئله تالاسمی است. فراهم آمدن امکانات درمانی مطابق با استاندارد های جهانی و دستیابی به خون سالم و کافی برای همه بیماران تالاسمی و عدم تولد بیمار تالاسمی در کشور اهداف عمده ای است که همه افراد و سازمان های درگیر در این بیماری به آنها می اندیشند و برای دستیابی به آن تلاش می کنند.

تالاسمی واژه ای است که برای نخستین بار در سال ۱۹۲۵ میلا دی یک پزشک متخصص کودکان روی بیماران مبتلا به کم خونی شدید با علا ئم بزرگی طحال و تغییر شکل استخوان صورت و جمجمه گذاشت.
تالاسمی یک بیماری ارثی است که بدلیل نقص در ساخت زنجیره هموگلوبین حادث می شود و هموگلوبین معیوب قادربه اکسیزن رسانی مطلوب به اعضای بدن نیست . این بیماری به صورت شدید (ماژور) و خفیف (مینور) ظاهر می‌شود.
اگر والدین هر دو دارای ژن معیوب باشند بیماری به صورت شدید یعنی ماژور (Major) و اگر یکی از والدین فقط ژن معیوب داشته باشد به صورت خفیف یعنی مینور (Minor) ظاهر می‌شود.
تالاسمی برای کسانی که نوع (مینور) را داشته باشند، مشکل ایجاد نمی‌کند و آنها هم مثل افراد سالم می‌توانند زندگی کنند و فقط در موقع ازدواج باید مراقب باشند و حتی المقدور نباید با یک فرد تالاسمی مینور ازدواج کنند و اگر این امر صورت گرفت برای فرزند دار شدن حتماً باید با پزشک مشورت نموده و در هنگام بارداری آزمایشات لازم را انجام دهند.

نظرات (2)
 
تالاسمی چیست؟ PDF چاپ نامه الکترونیک
امتیاز کاربر: / 7
بدخوب 
شنبه ۱۶ آبان ۱۳۸۸ ساعت ۱۹:۵۵

 

 

تالاسمی چیست؟

تالاسمی یک بیماری ارثی است . بدن بیماران مبتلا به تالاسمی نمی تواند به اندازه کافی هموگلوبین (رنگدانه موجود در سلول های قرمز خون) تولید نماید ، در نتیجه بیماران نیازمند تزریق خون می باشند . در اثر تزریق خون های مکرر این عزیزان به مشکل تجمع آهن در بدن مبتلا می شوند . آهن اضافی مشکلات فراوانی را برای آنان به همراه دارد که در صورت عدم درمان مناسب با داروی چنگک کننده این مشکلات به صورت دیابت ، بیماری قلبی ، کاهش رشد ، تأخیر در بلوغ و ... بروز می نماید . بیماران تالاسمی برای اجتناب از عوارض آهن ناچارند از داروی چنگک کننده استفاده کنند . در دسترس ترین و کم عارضه ترین چنگک کننده ، دفروکسامین با نام تجاری دسفرال است . بدلیل نیمه عمر کوتاه و دفع سریع دارو از ادرار بیماران باید دارو را بوسیله پمپ های مخصوصی در مدت هشت ساعت مصرف کنند که این روش مصرف دارو رنج آور است . چگونه می توان از تولد فرزند مبتلا به تالاسمی جلوگیری کرد ؟ اگر شما تصمیم دارید صاحب فرزند شوید به یکی از مراکز بهداشتی – درمانی که به این منظور وجود دارد ، مراجعه نموده و درخواست انجام یک آزمایش خون کنید . توجه داشته باشید که هزینه انجام این آزمایش بسیار ناچیز است و تنها حدود 30 دقیقه وقت شما را می گیرد .

  • اگر شما ناقل تالاسمی نیستید هیچ اقدام خاصی نیاز نیست .
  • اگر شما ناقل تالاسمی هستید سعی کنید با فردی که ناقل است ، ازدواج نکنید .
  • اگر شما ناقل تالاسمی هستید و قبلاً ازدواج کرده اید برای همسر خود نیز این آزمایش را انجام دهید .
  • مجدداً اگر همسر شما ناقل نیست هیچ اقدام خاصی نیاز نیست .
  • اما اگر هم شما و هم همسرتان ناقل هستید قبل از اقدام به بارداری برای انجام مشاوره به یکی از مراکز مشاوره و یا درمان تالاسمی مراجعه کنید .

امروزه تشخیص قبل از تولد این بیماری ، زمانی که جنین تنها 8 هفته سن دارد امکانپذیر است اما فراموش نکنید که هزینه این آزمایشات در مقابل آزمایش مربوط به تشخیص ناقلان بسیار گران خواهد بود .

 

 

نظرات (0)