-->>   

تاریخ و زمان


پنجشنبه ۳۰ خرداد
۱۳۹۸

16. شوال 1440


20. ژوئن 2019

جملات آموزنده


******************************
مرکز پیوند مغز استخوان باید در تمام بیمارستان های کشور راه اندازی شود. PDF چاپ نامه الکترونیک
امتیاز کاربر: / 1
بدخوب 
چهارشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۲۱:۲۳

رییس انجمن تالاسمی ایران تاکید کرد که در حال حاضر بیمارستان شریعتی در تهران به عنوان بهترین مرکز پیوند مغز استخوان برای بیماران تالاسمی در منطقه شناخته شده است و ضروری است که این مراکز در تمام بیمارستان های کشور راه اندازی شود .

 

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا به رامسر ، « مجید آراسته » روز چهارشنبه به مناسبت روز جهانی تالاسمی و همزمان با برپایی دوره آموزشی تالاسمی در رامسر افزود: در حال حاضر با تمهیداتی که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در عرصه پیوند مغز استخوان در نظر گرفته است هزینه های این پیوند برای بیماران بسیار کاهش یافته است.

وی اظهار داشت: هم اکنون 16 هزار و 700 بیمار تالاسمی ماژور در کشور وجود دارد که باید با کاهش هزینه ها و بهبود کیفیت درمان و دارو به آنان کمک کرد .استان هایی همچون گیلان، مازندران، سیستان و بلوچستان، کرمان، خوزستان و فارس بیشترین آمار بیماران تالاسمی را به خود اختصاص داده اند.اختلالات ژنتیک موجب بروز بیماری تالاسمی می شود و در این استان ها به دلیل ازدواج خویشاوندی این بیماری رواج بیشتری دارد.

آراسته افزود : هم اکنون داروهای تالاسمی به شکل خوراکی و تزریق در کشور تولید می شود . البته باید گفت هر بیمار تالاسمی شرایط خاصی دارد و بر اساس تشخیص پزشک معالج داروهای داخلی و یا خارجی برای آنان تجویز می شود.

وی خاطرنشان کرد : درمان این بیماران به صورت رایگان است و حتی داروهای رایگان به آنها داده می شود و تنها برخی از بیماران که شرایط خاصی دارند نیاز به مصرف داروهای خارجی دارند که به آنها یارانه تعلق می گیرد.

وی افزود: مهمترین مشکل بیماران تالاسمی نحوه نگرش افراد به آنهاست که باید تغییر کند، بیمار تالاسمی می تواند ازداوج کند، کار کند و با پیشرفت پزشکی حتی می تواند صاحب فرزند شود.

 

نظرات (0)